середа, 23 жовтня 2024 р.

Як підготуватися до Радіодиктанту національної єдності?

 

25 жовтня всі охочі долучаться до всеукраїнського Радіодиктанту національної єдності. І це значно більше, ніж бажання відтворити текст без помилок. Люди пишуть вірші, надсилають неймовірні історії про себе, збираються разом у різних локаціях, постять фото у соцмережах та діляться враженнями. Що варто зробити, аби як слід підготуватися?

Цьогоріч текст замовили відомій багатьом новаторськими темами та оригінальним стилем письменниці Оксані Забужко. У соцмережах вже обговорюють, що речення, як у творах авторки, можуть бути величезними та сповненими авторської пунктуації. Однак сама пані Оксана з посмішкою це заперечує: «…старалась, аби забужківський стиль не аж надто деформував загальні граматичні правила та все, що там належить за правописом». Стосовно теми тексту (радіо) вона додала, що та мила, симпатична. Авторка, за її словами, радісно зібралася на цю тему висловитися і зачерпнути все те, що за століття українського радіо назбиралося.


Текст у прямому етері 25 жовтня об 11:00 читатиме військовий, поет, музикант та громадський діяч Павло Вишебаба. Радіодиктант транслюватимуть на всіх платформах Суспільного: телебаченні, радіо та диджиталі.

Найпоширеніші помилки, які трапляються під час написання диктантів на слух, — пунктуаційні. Помиляються в тому, де ставити кому, кому з тире, тире та двокрапку. А ось написання слів завжди дається легше, ніж написання розділових знаків. До того ж маємо позитивну тенденцію: українці більше читають рідною мовою, — книги, медіапости. Ця «надивленість» сприяє кращим результатам.

  • Краще недоставити кому, ніж поставити зайву

Так, це буде помилкою, але не настільки сумною, як виставляння зайвих розділових знаків без будь-якої причини. Адже завжди є причина, щоб поставити крапку, кому чи крапку з комою.

  • Двокрапка чи тире — ось у чому питання

Буває, що на рівні мовного відчуття вам здається, що звучить ось так і треба поставити той чи той розділовий знак. Ні-ні, не довіряйте «мовному чуттю»! Перевірте себе. Якщо можна в реченні замість розділового знака вставити фразу «а саме», «що саме», «чому» — потрібна двокрапка. (Вони заклякли перед дорогою: на них дивився дикий гоблін).

У випадку, коли на місці розділового знака добре вживається питання «і що?», «який наслідок?», «що з того?» — тоді ставимо тире. (Двері розчахнулися — влетів щасливий хлопець).

Записуйте улюблені пісні. Слова легше запам’ятати, якщо додається м’язова пам’ять. Зможете здивувати друзів, заспівавши без прогалин та «ла-ла-ла». Слухайте, пишіть, а потім подивіться тексти й перевірте, скільки зробили помилок. 

 Повторіть розділові знаки у прямій мові, непрямій, цитуванні, діалозі. Зробити це весело можна з улюбленими кінострічками. Записувати почуте та звіряти з титрами — ще один спосіб диктанту без помічників. Але варто йти далі. Озбройтеся підручником та дайте собі завдання переказати улюблене кіно в листі друзям або в пості в соцмережі. Хай там будуть усі види передавання мови на письмі: яскравий діалог, влучна цитата, переказ суті обміну репліками тощо. Перевірте себе або, ще краще, попросіть людину, грамотності якої довіряєте. Так правила запам’ятаються значно краще. 

15 мовних помилок, яких давно варто позбутися.  Перегляньте на https://osvitoria.media/opinions/15-gramatychnyh-pomylok-yakyh-davno-varto-pozbutysya/
Ці поради склала за матеріалами : https://osvitoria.media/experience/yak-pidgotuvatysya-do-radiodyktantu-natsionalnoyi-yednosti/

неділя, 20 жовтня 2024 р.

І знову полярне сяйво!



 "Хто б мені раніше сказав, що північне сяйво не просто можна буде побачити на Херсонщині, а навіть більше - воно стане звичним для нас явищем, - в житті б не повірила", - каже Катерина Кікоть. Вона зняла червоне небо на околицях Херсона близько 20:25.


Чому полярне сяйво останнім часом так почастішало? Науковці кажуть - нічого страшного немає, просто Сонце підходить до піку свого 11-річного циклу активності.


Через це частіше, ніж зазвичай, трапляються магнітні бурі, і вони сильніші.

А саме вони є причиною полярних сяйв.

субота, 12 жовтня 2024 р.

Тренінг для новачків щодо написання проєктів з напряму «Розвиток потенціалу у сфері професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (CBVET): від ідеї до подання заявки» на конкурс 2025 року (16.10.2024 р., офлайн)

 Національний Еразмус+ офіс в Україні в межах #ErasmusDays 2024 запрошує представників закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, навчально-методичних (науково-методичних) центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти 16 жовтня 2024 р. взяти участь у Тренінгу для новачків щодо написання проєктів з напряму «Розвиток потенціалу у сфері професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (CBVET): від ідеї до подання заявки» на конкурс 2025 року, який відбудеться у форматі офлайн.

Заходи в межах #ErasmusDays 2024 проводяться НЕО в Україні спільно і за підтримки співорганізаторів (детальніше в описі концепції #ErasmusDays 2024).

Ознайомитись можна за посиланням ; https://erasmusplus.org.ua/news/trening-dlya-novachkiv-shhodo-napysannya-proyektiv-z-napryamu-rozvytok-potenczialu-u-sferi-profesijnoyi-profesijno-tehnichnoyi-ta-fahovoyi-peredvyshhoyi-osvity-cbvet-vid-ideyi-do-podannya-z/

Положення Конкурс есеїв «Свобода народам! Свобода людині! – Історія та перспективи боротьби поневолених росією народів»

 

Положення Конкурс есеїв «Свобода народам! Свобода людині! – Історія та перспективи боротьби поневолених росією народів» в рамках ХІІ Бандерівських читань

Російсько-українська війна відкрила для поневолених росією народів унікальну можливість скинути ярмо московського колоніалізму та імперіалізму та нарешті стати господарями своєї долі на своїй землі. Конкурс молодіжних есеїв є можливістю дослідити історію призабутих та відверто замовчуваних етапів боротьби поневолених росією народів.

 Метою Конкурсу є залучення молодих інтелектуалів до дослідження історії визвольної боротьби поневолених росією народів, розкриття форм боротьби народів проти російського імперіалізму, окремі повстання чи есе про лідерів визвольної боротьби, досвіду відновлення незалежності та військового опору.

Ознайомитись можна за посиланням : https://ussd.org.ua/2024/09/12/polozhennya-konkurs-eseyiv-svoboda-narodam-svoboda-lyudyni-istoriya-ta-perspektyvy-borotby-ponevolenyh-rosiyeyu-narodiv/


БЛИЗЬКО ДО УКРАЇНСЬКОГО СЕРЦЯ

Про киянина та одного із засновників кубофутуризму Казимира Малевича знають, напевно, всі.  Але чи чули ви про українця Олександра Архипенка...