25 жовтня всі охочі долучаться до всеукраїнського Радіодиктанту національної єдності. І це значно більше, ніж бажання відтворити текст без помилок. Люди пишуть вірші, надсилають неймовірні історії про себе, збираються разом у різних локаціях, постять фото у соцмережах та діляться враженнями. Що варто зробити, аби як слід підготуватися?
Цьогоріч текст замовили відомій багатьом новаторськими темами та оригінальним стилем письменниці Оксані Забужко. У соцмережах вже обговорюють, що речення, як у творах авторки, можуть бути величезними та сповненими авторської пунктуації. Однак сама пані Оксана з посмішкою це заперечує: «…старалась, аби забужківський стиль не аж надто деформував загальні граматичні правила та все, що там належить за правописом». Стосовно теми тексту (радіо) вона додала, що та мила, симпатична. Авторка, за її словами, радісно зібралася на цю тему висловитися і зачерпнути все те, що за століття українського радіо назбиралося.
Текст у прямому етері 25 жовтня об 11:00 читатиме військовий, поет, музикант та громадський діяч Павло Вишебаба. Радіодиктант транслюватимуть на всіх платформах Суспільного: телебаченні, радіо та диджиталі.
Найпоширеніші помилки, які трапляються під час написання диктантів на слух, — пунктуаційні. Помиляються в тому, де ставити кому, кому з тире, тире та двокрапку. А ось написання слів завжди дається легше, ніж написання розділових знаків. До того ж маємо позитивну тенденцію: українці більше читають рідною мовою, — книги, медіапости. Ця «надивленість» сприяє кращим результатам.
- Краще недоставити кому, ніж поставити зайву
Так, це буде помилкою, але не настільки сумною, як виставляння зайвих розділових знаків без будь-якої причини. Адже завжди є причина, щоб поставити крапку, кому чи крапку з комою.
- Двокрапка чи тире — ось у чому питання
Буває, що на рівні мовного відчуття вам здається, що звучить ось так і треба поставити той чи той розділовий знак. Ні-ні, не довіряйте «мовному чуттю»! Перевірте себе. Якщо можна в реченні замість розділового знака вставити фразу «а саме», «що саме», «чому» — потрібна двокрапка. (Вони заклякли перед дорогою: на них дивився дикий гоблін).
У випадку, коли на місці розділового знака добре вживається питання «і що?», «який наслідок?», «що з того?» — тоді ставимо тире. (Двері розчахнулися — влетів щасливий хлопець).
Записуйте улюблені пісні. Слова легше запам’ятати, якщо додається м’язова пам’ять. Зможете здивувати друзів, заспівавши без прогалин та «ла-ла-ла». Слухайте, пишіть, а потім подивіться тексти й перевірте, скільки зробили помилок.
Повторіть розділові знаки у прямій мові, непрямій, цитуванні, діалозі. Зробити це весело можна з улюбленими кінострічками. Записувати почуте та звіряти з титрами — ще один спосіб диктанту без помічників. Але варто йти далі. Озбройтеся підручником та дайте собі завдання переказати улюблене кіно в листі друзям або в пості в соцмережі. Хай там будуть усі види передавання мови на письмі: яскравий діалог, влучна цитата, переказ суті обміну репліками тощо. Перевірте себе або, ще краще, попросіть людину, грамотності якої довіряєте. Так правила запам’ятаються значно краще.